Mindenki olvasott már tanmeséket, fabulákat. De olvastál-e már kínai tanmesét? Mondhatni, strukturálisan nem tér el a saját kultúránkból ismert bölcsességektől, mondanivalója azonban mindegyiknek bonyolult. Sokszor első olvasásra nem is lehet megérteni, hogy mi is a szituáció, mit akar mondani a történet. Így ez az első ránézésre könnyed, rövid könyv elég gyorsan "hosszúra" sikeredhet.
Ami érdekes a történetekben, az az, hogy a legtöbb két fejedelemség egymás elleni viszályát mutatja be; a problémákra a megoldás egy-egy tanmesében rejlik, melyek segítségével megoldódnak a konfliktusok. Azért a "happy end" nem mindig garantált.
Hogy az olvasónak mennyire tűnnek elavultnak a történetek, nehéz megjósolni. Aki szereti és szerette régebben is a tanmesék és fabulák világát, annak nem okoz majd csalódást ez a kötet sem.
A "tanmese-rejtvény" megoldása talán a bemutatott kultúra alapos ismeretén múlik.
Ebben a könyvben 35 ilyen mély lélegzetvételű bölcsességet találunk. Tanulság van bőven, megtalálni ezeket azonban nem olyan egyszerű feladat.
Könyv címe: Klasszikus kínai bölcsességek (válogatás)
Kossuth Kiadó, 134 oldal, 1980 Ft
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.