HTML

Schmidt happens

Friss topikok

Címkék

2011.03.02. 14:21 Zed.

something new under the sun

„A nagylelkűség nem abban áll, hogy valaki ad abból, amit bitorol, hanem abban, hogy mindent a közösségnek ad…”

 

Bergerac Holdbéli utazása után tekintsünk bele a másik reneszánsz kori remekműbe.

Campanella államelméletét tartalmazza ez a kötet. Napváros tökéletes helynek tűnhet, mindenki dolgozik, nem úgy, mint Nápolyban, ahol 300.000 emberből csak 50.000 dolgozik. A termelt javakat elosztják. Kialakult egy sajátos kulturális és vallási rendszer. Államformaként megjelenik a kevert forma. Napvárost a Nap (főpap) igazgatja, e tisztség betöltéséhez elengedhetetlen, hogy az illető minden mesterséghez értsen. Ilyen, valamint sok más hasonló érdekesség tárul elénk Napváros mindennapjaiból.

A mű lényegében egy dialógus, mely az ispotályos és a genovai közt zajlik. Napvárosban látottakról a genovai számol be az ispotályosnak, akit rendkívül érdekelnek a hallottak.

A művet kiegészíti a Vitás kérdések a legjobb köztársaságról című értekezés, melyben 3 kérdés merül fel és ezekre kapjuk meg a választ kifejtve Napvárosról, összehasonlítva más filozófusok és gondolkodók gondolataival, államelméleteivel.

A Napváros dialógus elég érthető, átlátható mű, ellenben a Vitás kérdések…már nehezebben átlátható, bonyolultabb szerkezetű. Valamint nem is olyan olvasmányos, mint a Holdbéli utazás.

 

Az íróról: Tommaso Campanella

A könyv címe: A Napváros

Lazi Könyvkiadó, 99 oldal (Jegyzettel és utószóval együtt 153 oldal) 1200 Ft.

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://aboutschmidt.blog.hu/api/trackback/id/tr606117920

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása