Egy hajó teljes legénységével idegen partokon köt ki, kényszerből. E idegen sziget nem más, mint „Új Atlantisz”.
Az 51 főből álló legénységet erre a szigetre veti a sors. Óvatossággal, de mégis szívélyesen fogadják Atlantisz elöljárói a jövevényeket. Miután megbíznak az idegenekben, eléjük tárják kultúrájukat, szokásaikat. E sziget zárkózott, idegenek nemigen tévednek ide, az 51 „hajótörött” is kivételnek számít, előtte 37 évig nem tette ember a lábát Atlantisz földjére.
Megtudhatjuk többek közt, hogyan épül fel a társadalom, mik a szokások, hogyan dolgoznak, művelődnek. A sziget zárkózottságából ered, hogy más kultúrák nem ismerik Atlantiszt, ellenben Atlantisz lakói ismerik az idegen kultúrákat, hála követeiknek.
Bacon rengeteg olyan atlantiszi találmányról ír, ami csak évszázadokkal később lett valóság, de ott már szokványos, hétköznapi tárgyként van jelen: gondolok itt a repülőkre és a tengeralattjárókra például.
Természetesen bárki szabadon távozhat a szigetről, de ugyanúgy felajánlják az újonnan érkezetteknek az itt maradás lehetőségét. Hogy élnek-e vele és hányan, az a mű befejezetlensége miatt az olvasó fantáziájára van bízva. Éppúgy, mint számos más, megválaszolatlan kérdés.
A kötet tartalmazza még a Novum Organum, mely aforizmákat tartalmaz a természet magyarázatáról és az ember uralmáról, kicsit összefüggésben az Új Atlantisz című művel. Erről részletesen most nem is kívánok írni.
Az íróról: Francis Bacon
A mű címe: Új Atlantisz
Lazi Könyvkiadó, 149 oldal (jegyzetekkel együtt 156 oldal) 1200 Ft.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.